Dr Andrzej Łęcki – współwłaściciel i kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Nasz Medyk” w Golubiu-Dobrzyniu |
Dr Andrzej Łęcki: Szukając funduszy na budowę przychodni zaczęliśmy od banków, ale oprocentowanie w bankach było, mówiąc delikatnie, niezachęcające. Wtedy usłyszeliśmy, że istnieje taka instytucja jak Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Oferta KPFP okazała się bardzo dobra, wręcz nie do odrzucenia. Z uzyskanych w ten sposób pieniędzy sfinansowaliśmy sporą część wydatków związanych z powstaniem przychodni.
Czy interesowali się Państwo możliwością dofinansowania inwestycji z dotacji unijnych?
AŁ: Tak, zastanawialiśmy się nad tym, ale okazało się, że nie spełniamy kryteriów. Raz aplikowaliśmy o unijną dotację, skończyło się na tym, że przygotowywanie dokumentacji zajęło miesiąc, a i tak wniosek został odrzucony.
A jak to wyglądało przy staraniu się o pożyczkę z KPFP?
AŁ: Fundusz bardzo szczegółowo przyglądał się naszej sytuacji, ale to zrozumiałe, i proces ten nie był uciążliwy. Jeśli chodzi o przygotowanie wniosku, to pomoc ze strony pracowników KPFP była pełna. Wszystko udało się załatwić w rozsądnym, niedługim czasie i sprawy administracyjne nie były aż tak trudne, jak by się mogło wydawać.
Jak wyglądałaby ta inwestycja, gdyby nie korzystali Państwo z pożyczki z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego?
AŁ: W takim przypadku nie zdecydowalibyśmy się na tę budowę. Sfinansowaliśmy 2/3 inwestycji z pożyczki z KPFP, pozostałą część natomiast z pożyczki z banku komercyjnego. Spłacanie tej 1/3 części zobowiązań, które byliśmy winni bankowi, było znacznie bardziej odczuwalne, niż spłaty należne KPFP. Mogę więc stwierdzić, że gdybyśmy mieli w całości finansować inwestycję z banku, to tej budowy i naszej przychodni w ogóle by nie było.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasz Medyk” w Golubiu Dobrzyniu powstał w 2002 roku. W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzi działalność w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, prowadzi także poradnie specjalistyczne: diabetologiczną, kardiologiczną oraz logopedyczną.
Rozmowę przeprowadzono w czerwcu 2018 r.